דניאל בהר

حدث ذات مرة في حلب היה היה פעם בחלב

קובץ השירים היה היה פעם בחלב מאת פואד מחמד פואד מתאפיין בפיכחון יוצא דופן ביחס למציאות המלחמה וההרס בסוריה ומעמיד בדיוק רגשי ובלשון קפדנית תעודה אנושית בעלת נפח חוויתי-אישי על מה שהתחולל בחלב בין השנים 2011-2015, בשעה שהעיר צעדה לקראת אסון אדיר-ממדים ששוב ושוב חרג מגבולות הדמיון של תושביה. השירים מאורגנים בצורת יומנים ובלשון עדות המשלבת התבוננות, תיאור, סיפר, הגיגים, מבע אקספרסיבי, רפלקסיה והיזכרות. כוונתם לזקק חוויות שהצטברו במשך חמש שנים מורטות עצבים שבהן התערערו אצל המשורר הנחות יסוד בדבר מהו אנושי ומהו מוסרי, מה הם צדק ומהפכה, מה הם חיים ומוות. 

הרגישות הפרוזאית הלקונית של הלשון השירית פועלת בקורלציה עם מומחיותו של פואד ככירורג, כמו גם הטכניקה והריחוק הנדרשים לחיתוך מדויק. מעבר לכך, האתוס הרפואי המגולם בקובץ מושתת על מדעיות גלוית-פנים ופתוחה לכל ועל אמפתיה מקסימלית, ההפך הגמור מהברוטליות והשקרנות הפתולוגית של המשטר. לשון זו חותרת לבצר עמידה אישית לא רק כנגד האסון עצמו אלא גם כנגד ייצוגים סנסציוניים שנבלעים בקלישאות או משרתים אג'נדות חשודות. 

פואד מחמד פואד (1961-) הוא יליד חלב, רופא כירורג בהכשרתו, ופרופסור לבריאות הציבור באוניברסיטה האמריקאית בבירות. בצעירותו השתתף במועדון הספרותי של אוניברסיטת חלב (1980-1986) המציין נקודת תפנית חשובה בהתפתחות הספרות המודרנית וביקורת הספרות בסוריה תחת הבעת'. בכתיבתו האקדמית עוסק פואד בטופוגרפיה החברתית-בריאותית בסוריה, במעמד הרופאים בעת מלחמות מתמשכות, וביחסים בין מערכת הבריאות, מבנים פוליטיים, זכויות אדם והחברה האזרחית.

מתרגם: דניאל בהר