ברוריה הורביץ
ברוריה הורביץ
שיח'ה חליווה

أولاد الناس- ثلاثية المماليك ילדי האנשים – טרילוגיה ממלוכית

ילדי האנשים – טרילוגיה ממלוכית הוא רומן היסטורי פרי עטה של הסופרת וחוקרת השפה המצרית, ד"ר רים בסיוני. הרומן ראה אור בשנת 2018, ומאז הודפס בשבע מהדורות. כמו כן, זכה הרומן בפרסים רבים, החשוב שבהם – פרס נגיב מחפוז לרומן המצרי הנבחר בשנת 2019, שבסיוני הייתה האישה הראשונה שזוכה בו.

הרומן מתקיים בתקופה חשובה בהיסטוריה המצרית – 267 שנות השלטון של סולטנויות הממלוכים במדינה (השושלת הבַּחְרית במאות ה־14-13 והשושלת הבורג'ית במאות ה־16-15) טרם הכיבוש העות'מאני. דרך שלושה סיפורים אורגת בסיוני את סיפורה של התקופה הממלוכית במצרים, ונותנת חיים למצב החברתי, התרבותי והפוליטי של מצרים באותה תקופה ושל העם המצרי. בכל אחד משלושת החלקים – "אוולאד אלנאס" (ילדי האנשים), "קאדי קוּץ" (השופט של העיר קוץ), ו"חדיתַ'ת אלליאלי" (מפגש לילות) – משלב הרומן מאורעות היסטוריים שהתרחשו, לצד כתיבתה המהפנטת של בסיוני.

החוקרת ערווה אלהינאי כתבה כי "הממלוכים שמרו תמיד על הטבע המסתורי, הכמעט מכשף שלהם, וברומן זה לוקחת אותנו בסיוני למסע דרך עיניהם של השליטים הממלוכים ושל המצרים עצמם בצורה שמעולם לא נעשתה בעבר. קריאת הרומן הזה לא רק תשנה את הדרך בה אתם מבינים את הממלוכים, אלא גם תעצב מחדש את הדרך בה אתם מבינים את מצרים".

 

 מתרגמת: ברוריה הורביץ | עורכת תרגום: שייח'ה חליווה